km-start1

Katedra Mechatroniki (dawniej: Instytut Systemów Mechatronicznych) jest jednostką organizacyjną Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa (dawniej: Wydział Uzbrojenia i Lotnictwa) Wojskowej Akademii Technicznej. Utworzony został w roku 1994 w ramach restrukturyzacji Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa WAT i jest kontynuatorem Katedry Sprzętu Specjalnego, która powstała w 1959 r. Podstawowe zadania Katedry Mechatroniki to kształcenie kadr dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych, Wojsk Obrony Powietrznej WLOP, Wojsk Rakietowych, Artylerii Wojsk Lądowych oraz poszukiwanych w przemyśle przy projektowaniu i eksploatacji zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych inżynierów.

Nowa generacja polskich systemów przeciwpancernych

Pracownik KM WML prof. B. Zygmunt udzielił portalowi Defence24 krótkiej informacji dotyczącej najnowszych osiągnięć polskiego przemysłu obronnego w zakresie środków obrony przeciwpancernej. Wystąpienie miało miejsce w trakcie XXVI MSPO w Kielcach.

Nowa generacja polskich systemów przeciwpancernych [Defence24.pl TV] - Defence24

www.defence24.pl

Uważamy, że powinniśmy mieć kolejną generację kierowanych pocisków przeciwpancernych. (...) Efektywna obrona przeciwpancerna spełnia swoją rolę wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zaskoczyć agresora różnorodnością stosowanych środków obrony – powiedział w rozmowie z Defence24 TV prof. Bogdan Zygmunt, reprezentujący Wojskową Akademię Techniczną i&nbsp;Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem Mesko. Grupa Mesko proponuje w ramach systemu obrony przeciwpancerny pocisk kierowany na odbitą wiązkę lasera, zwany „polskim, lekkim Hellfire” oraz amunicję artyleryjską z podobnym układem naprowadzania. Jesteśmy na końcowych próbach pocisków artyleryjskich naprowadzanych na wiązkę laserową o zasięgu co najmniej 20 km. Drugi typ, z tym samym systemem naprowadzania, lekkiego przeciwpancernego pocisku kierowanego. Ten lekki przeciwpancerny pocisk kierowany, o zasięgu mniej więcej 2-3 km, można bez większej przesady nazwać takim <<polskim, lekkim Hellfire>> prof. Bogdan Zygmunt,......

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>

MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance?

W dn. 7 września 2018 r. w ramach XXVI MSPO w Kielcach redakcja Defence24 zorganizowała debatę na temat „Wzmocnienie obrony przeciwpancernej w państwach wschodniej flanki NATO”. W trakcie debaty prelegenci skupili się na poszukiwaniu sposobów wzmocnienia obrony przeciwpancernej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w ramach współpracy międzynarodowej. Jednym z uczestników debaty był prof. B. Zygmunt z Katedry Mechatroniki WML.

MSPO 2018: Jak wzmocnić obronę przeciwpancerną na wschodniej flance? [Debata Defence24.pl] - Defence24

www.defence24.pl

Wzmocnienie obrony przeciwpancernej państw Europy Środkowo-Wschodniej powinno się odbywać w oparciu o różne platformy i jest szansą dla regionalnej oraz europejskiej współpracy przemysłowej – wynika z dyskusji w trakcie debaty zorganizowanej przez Defence24.pl na MSPO 2018.

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>

Zakończenie kursu przeszkolenia kadr rezerwy

W dniu 22.12.2017 r. zakończył się kurs przeszkolenia kadr rezerwy - oficerski, prowadzony w Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej.
Celem kursu było przygotowanie żołnierzy rezerwy do pełnienia obowiązków na stanowiskach oficerskich korpusu osobowego przeciwlotniczego w grupie osobowej artylerii przeciwlotniczej.
Program kształcenia obejmował 351 godzin zajęć programowych i zawierał 181 godzin modułu ogólnego i 170 godzin modułu specjalistycznego - w tym 70 godzin realizowanych w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie.
Kurs zakończył się egzaminem na oficera, który przeprowadziła powołana rozkazem Rektora-Komendanta WAT Uczelniana Komisja Egzaminacyjna.

Czytaj więcej...

Gromy i Pioruny przeciwko Kalibrom

12 lipca br. na specjalistycznym portalu zajmującym się tematyką obronności zamieszczono obszerny artykuł autorstwa kmdr rez. Maksymiliana Dury omawiający rozwijaną w świecie koncepcję zwalczania samosterujących pocisków (cruise) wykorzystując polskie pociski przeciwlotnicze b. krótkiego zasięgu Grom/Piorun. Autor analizuje w artykule również teoretyczne prace wykonane w Katedrze Mechatroniki WML, podpierające omawiana koncepcję. Pod artykułem pojawiło się kilkaset postów, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem.

Zespół w składzie prof. B.Zygmunt, ppłk dr K. Motyl i dr K. Sienicki udostępnił p. kmdr M. Durze do napisania artykułu wyniki symulacji komputerowych potwierdzających możliwość zwalczania pocisków typu cruise przez PPZR Grom/Piorun.

>> czytaj cały artykuł na www.defence24.pl >>

Innowacyjna Polska zbrojna, czyli trzymaj, chamie, złoty róg!

Od dwóch dekad trwają w Polsce gorące dyskusje w sprawie stanu i przyszłości istotnego elementu sił zbrojnych jakim są wojska obrony powietrznej oraz przeciwrakietowej (WOPP). Na świecie przez ten czas dokonał się istotny postęp w zrozumieniu znaczenia tego komponentu sił zbrojnych dla potencjału obronnego państwa.

Dzięki burzliwemu rozwojowi technologicznemu, zwłaszcza elektroniki, informatyki oraz inżynierii materiałowej, podstawowym sprzętem obrony powietrznej są zestawy rakietowe o różnym zasięgu i pułapie. Nowoczesny system OPP jest w stanie zatrzymać napad powietrzny nieprzyjaciela, stanowiący pierwsze uderzenie w konflikcie zbrojnym na współczesnym polu walki.

Dotychczas będące w służbie posowieckie rakietowe zestawy przeciwlotnicze krótkiego i średniego zasięgu (OSA, KUB, NEWA) miały być wycofane ze służby na początku XXI w. Dzięki staraniom wojskowych zakładów remontowych (WZU Grudziądz i WZE Zielonka) oraz specjalistów z WAT udało się przeprowadzić takie modernizacje techniczne, które pozwalają przenieść horyzont czasowy eksploatacji bojowej tego sprzętu poza rok 2020. Żadne z państw członków dawnego bloku wschodniego nie zdobyło się na taki intelektualny i technologiczny wyczyn.

>> czytaj cały artykuł na www.sprawynauki.edu.pl >>